Nadmorska Gmina Postomino

Joomla gallery by joomlashine.com

Jarosławiec 24h

Kilka migawek z życia Jarosławca

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

baner-facebook-jar24

Jesteś tutaj: StartRefulacja plaży

Odnowienie plaży 2009

Refulacja

   Pod koniec XIX wieku do Jarosławca zaczęli zjeżdżać turyści, dając miejscowej ludności nowe źródło utrzymania. Szczególną atrakcją była piękna, pokryta drobniutkim, jasnym piaskiem plaża. Według relacji przedwojennych mieszkańców wsi, jej szerokość dochodziła do jednego kilometra. Faktem jest, że w latach 70. i 80. poprzedniego wieku zbudowano tutaj największe zakładowe domy wypoczynkowe. Faktem jest również i to, że wraz ze zwiększającym się ruchem turystycznym, morze zaczęło odbierać nam plażę, stanowiącą jeden z wielkich walorów krajobrazowych. I właśnie od tamtego czasu rozpoczęły się starania włodarzy gminy o ratowanie jarosławieckiej plaży.

Ads   Wybudowana w latach 80. ochronna opaska brzegu klifowego skutecznie odgrodziła dostęp do morza, ale spowodowała jednocześnie nieprzewidziane skutki w postaci naniesionych kamieni na pozostałą część plaży. Urząd Morski postanowił o przedłużeniu tej opaski, co spotkało się ze stanowczym protestem mieszkańców i Rady Gminy. Sugestie co do wdrożenia innego rozwiązania spotkały się ze zrozumieniem inwestora.

   W kwietniu 2009 roku zostały przeprowadzone prace mające na celu poszerzenie oraz ochronę plaży. Polegało to na przetransportowaniu (przepompowaniu), między innymi przy pomocy poteżnej, pływającej pogłębiarki rurami, piasku z dna morza na plażę. Następnie wydobyte ogromne ilości piasku zostały rozgarnięte przez maszyny budowlane. Dodatkowo piasek doworzono ciężarówkami z Ustki.

    Oprócz tego, w głąb morza zostały wbite pale drewniane, które zabezpieczają plażę przed niszczycielską siłą natury. Dzięki temu procesowi refulacji, od teraz plaża jest szeroka, piaszczysta i gotowa na przyjęcie jeszcze większej ilości plażowiczów.

 

Zdjęcia przedstawiające proces refulacji:

 

Zdjęcia naszej plaży:

Źródło: strona gminy Postomino 

Ads

kamera-live-jaroslawiec

woda-w-baltyku-jaroslawiec


szukasz-wypoczynku

domki-i-pensjonaty

osrodki-wczasowe


Ośrodek Wczasowy Zakątek w Jarosławcu - Domki murowane, kemping, pole namiotowe, duży plac zabaw dla dzieci oraz spojój u boku lasu. Zapraszamy.

infoturs

muszelka

owkatani

Pogoda w Jarosławcu

Jaroslawiec24.pl

jaroslawiec24-logo bJaroslawiec24.pl to najlepszy serwis informacyjny poświęcony tematyce związanej z nadmorską miejscowością Jarosławiec.

Kalendarz imprez

kalendarzZobacz kalendarz imprez i wydarzeń na lato. Znajdziesz w nim imprezy odbywające sie w Jarosławcu i okolicy.

Sprawdź...

Narty nad Bałtykiem

albatrosCzy wiesz, że tylko w Jarosławcu masz możliwość opalania się w dzień a wieczorem pojeżdżenia na nartach śnieżnych? I to w środku lata!

Sprawdź...

Free business joomla templates