Nadmorska Gmina Postomino

Joomla gallery by joomlashine.com

Jarosławiec 24h

Kilka migawek z życia Jarosławca

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

baner-facebook-jar24

Jesteś tutaj: StartHistoria JarosławcaMalowane kartki

Malowane karty pocztowe

3Karl Schmidt – Rottluff - malowane karty pocztowe z Jarosławca

Wielu artystów u progu XX stulecia, zwłaszcza po I wojnie światowej szukało cichych, nieznanych miejsc, gdzie chcieli tworzyć z dala od ludzi. Ten trend był bardzo modny zwłaszcza wśród ekspresjonistów. W 1920 roku Karl Schmidt – Rottluff (1884-1976) odkrył Jarosławiec, który wtedy był jeszcze wioską rybacko-rolniczą, a nie modnym kurortem, którym miał się stać za lat kilka. Schimdt – Rottluff wtedy już był artystą bardzo znanym.

Tu twórca spędzał letnie miesiące – od początku czerwca do września – przez dziesięć kolejnych lat.

AdsZ biegiem czasu miejscowość stawała się w lecie coraz bardziej gwarna. Została - jak pisał artysta - "zalana przez obcych, mianowicie Berlińczyków. Tym, czego potrzebowałem była cisza, cisza do patrzenia i tworzenia”. Ostatnie wakacje spędził w Jarosławcu w 1931 roku.

W czasie letnich pobytów w wiosce powstawały obrazy olejne, akwarele, grafika o tematyce pomorskiej. Artysta malował przyrodę, architekturę i scenki rodzajowe z życia mieszkańców.
Z Jarosławca, w którym przebywał przez blisko cztery miesiące w roku, artysta prowadził bogatą korespondencję.

Do znajomych i przyjaciół wysyłał także namalowane ręcznie pocztówki, które w wielu wypadkach powielały tematy jego obrazów olejnych czy akwarel.
Oto kilka kart pocztowych, które powstały podczas pobytów artysty w Jarosławcu z motywami z tej miejscowości:

 

1

1. Latarnia morska w Jarosławcu, akwarela, ołówek. Karta pocztowa ma wymiary 157x104 milimetry. Wysłana została z Jarosławca 6 lipca 1920 roku (data stempla poczty w Jarosławcu) do doktora Viktora Petersa w Lipsku .

 

2

2. Latarnia morska i wiatrak w Jarosławcu, akwarela i ołówek. Wymiary karty 155x104 milimetry. Stempel poczty w Łącku (1920) Karta od Karla Schmidta – Rottluffa i Emy Schmidt – Rottluff (żony artysty) adresowana jest do pana i pani Valentiner’ów w Berlinie

 

3

3. Brzeg w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa z 1921 roku o wymiarach 154x104 milimetry. Stempel pocztowy z Łącka. Karta zaadresowana do państwa Heddy i Viktora Peters’ów w Lipsku.

 

4

4. Wiatrak w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 155x102 milimetry. Stempel urzędu pocztowego w Jarosławcu z 5 lipca 1921 roku. Karta adresowana do doktor Rose Schapire w Hamburgu.

 

5

5. Żniwiarz. Tusz i farby wodne. Karta pocztowa o wymiarach 155x104 milimetry. Stempel pocztowy poczty w Jarosławcu z 27 lipca 1921. Karta adresowana do Dr Victora Petersa w Lipsku.

 

6

6. Stromy brzeg w Jarosławcu, akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 152x105 milimetrów. Wysłana została z Jarosławca 19 czerwca 1922 roku do Ferdinanda Möllera w Poczdamie.

 

Jan Sroka
Opublikowano w Szepcie Postomina 01'2011

Ads

kamera-live-jaroslawiec

woda-w-baltyku-jaroslawiec


szukasz-wypoczynku

domki-i-pensjonaty

osrodki-wczasowe


Ośrodek Wczasowy Zakątek w Jarosławcu - Domki murowane, kemping, pole namiotowe, duży plac zabaw dla dzieci oraz spojój u boku lasu. Zapraszamy.

infoturs

muszelka

owkatani

Pogoda w Jarosławcu

Jaroslawiec24.pl

jaroslawiec24-logo bJaroslawiec24.pl to najlepszy serwis informacyjny poświęcony tematyce związanej z nadmorską miejscowością Jarosławiec.

Kalendarz imprez

kalendarzZobacz kalendarz imprez i wydarzeń na lato. Znajdziesz w nim imprezy odbywające sie w Jarosławcu i okolicy.

Sprawdź...

Narty nad Bałtykiem

albatrosCzy wiesz, że tylko w Jarosławcu masz możliwość opalania się w dzień a wieczorem pojeżdżenia na nartach śnieżnych? I to w środku lata!

Sprawdź...

Free business joomla templates